Přeskočit na obsah

​Jak se pozná správně zavodněný běžec? ...uvidíte

Přednášet se s úspěchem nechá i v poloze ležmo s nohou za krkem. Nevěříte? Tak to jste měli zaběhnout do Running Mallu na poslední předprázdninový seminář výživového poradce Jakuba Podaného.

Jakkoliv neformální tyto večery v našem domě obyčejně bývají, tentokrát dostoupila ona domáckost skutečného vrcholu zejména díky dalšímu dobrému nápadu běžkyně Evy F. Ta již v rámci předchozího tempového tréninku nesměle navrhla, že co kdybychom si jako mohli začít povídat o letním pitném režimu hned po příchodu. Že se u toho můžeme pořádně protáhnout a třeba si i trošku lehnout... Vidina se vzdělávání v horizontální poloze zostřená předchozím výživným běháním se okamžitě ujala. Přednášku vleže ve Sport Lounge ozdobila stoprocentní účast.

Taky, aby ne. S několika mnoho rychlými kilometry v nohách naběhanými ve slušném vedru člověka přirozeně zajímá, jak se okamžitě a co možná nejlépe zavodnit.

Jak se záhy ukázalo, prostředkem nejvhodnějším k zalévání sebe sama po tréninku překvapivě není čistá voda (samozřejmě s výjimkou sprchy), nýbrž sportovní nápoje s vyváženým poměrem důležitých látek, které nás lepí na kůži v podobě potu. Čistá voda naředí již tak poníženou hladinu důležitých minerálů a to nám nesvědčí. Úplně špatné nejsou určité druhy minerálek, pouze však v určitém množství.

Samozřejmě se nemohlo nedostat na fenomén zvaný pivo. „Nepotěším vás,“ rozesmál se taktéž strečující výživový odborník. Za prvé se prý pivo počítá vzhledem ke složení i kalorické hodnotě mezi potraviny, ale hlavně obsahuje ono zpropadené malé množství alkoholu. A ten hravě dokáže udělat z naší nezbytné regenerace holubník.

Rovněž si nešlo nevšimnout zajímavého jevu, že besedování ležmo se nerovná ležérnímu přístupu při příjmu k informacím. Do kruhu poskládaní běžci mimoděk utvořili debatní kroužek, kdy si takřka každý řekl k tématu svoje. Kupříkladu od neurochirurga Roberta víme, jak funguje hemodialýza, a že prý rozhodně ať si nekoledujeme o ledvinovou koliku. Na výrazovou přesnost rozpravy víceméně mlčky dohlížel profesor chemie Jiří. PIM Běžecký klub je banda zajímavých lidí!

Dotaz střídal dotaz, kupříkladu, jak se pozná správně zavodněný běžec. Mimo jiné tak, že vaše ranní moč vypadá úplně stejně jako šampaňské. Jakým způsobem to budete poměřovat, je na vás...

A jak tedy správně pít, abychom byli fit? Pokud to zjednodušíme do několika málo vět, základní rady budiž zhruba tyto:

  • Začněte pít nejlépe hned po probuzení. Vodu!
  • Pokračujte v tom nejméně po celé dopoledne. Nejsme velbloudi. Popíjejte doušky, nikoliv hltavě.
  • Nejenom v létě dávejte pozor na silně odvodňující kávu i přemíru černého čaje.
  • V rozumné míře lze využít lze přírodní ovocné šťávy, případně určitý typ bylinných čajů.
  • Zejména pro letní trénink přesahující hodinu si berte vodu s sebou, případně plánujte trasu tak, abyste se mohli napít.
  • Pokud však nejste před tréninkem správně zavodněni, při něm to určitě nedohoníte.
  • V teplém počasí se vyhýbejte ledovým nápojům. Proč vystavovat tělo teplotnímu šoku.
  • Pijte, než začnete žíznit. Pak už vám chybí ke správné hydrataci nejméně tři čtvrtě litru vody. Těžko se to hasí.
  • Po zátěži upřednostňujte rehydratační sportovní nápoje, v menší míře i některé minerální vody.
  • Zapomeňte na nápoje s jakýmkoliv obsahem alkoholu, ten zastavuje proces zotavení.
  • A kolik toho denně vypít bez ohledu na zátěž? Ctětě vzorec: vaše hmotnost/10 x 0,4
  • Na každou hodinu zátěže byste měli vypít alespoň o jeden litr tekutiny navíc.

Nějaké další nejasnosti? Na ně zabírá rada jediná: Choďte na tréninky i přednášky do Running Mallu a máloco vás zaskočí. Ať už v běhu či vleže.

Michal Vítů

trenér PIM Běžeckého klubu